uvádí...
17. logistický kongres SLOVLOG, 28. – 29. novembra 2024

Martin Spano, počítačový vedec a futurista

počítačový vedec a futurista

Martin Spano, počítačový vedec a futurista

počítačový vedec a futurista
linkedin-icon

Martin Spano je slovenský informatik, softvérový vývojár, futurista, spisovateľ, digitálny nomád a popularizátor informatiky, programovania a umelej inteligencie.
Za jeho činnosť ho Ministerstvo hospodárstva nominovalo na najvyššie vedecké ocenenie „Cena za vedu a techniku“. Jeho kniha „The Artificial Intelligence in a Nutshell“ sa stala bestsellerom na Amazone USA v sekciách umelá inteligencia a kybernetika. 

Pracuje ako softvérový inžinier v spoločnosti špecializovanej na inteligentné komunikácie. Vyštudoval počítačovú vedu na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej. Je členom Asociácie pre rozvoj umelej inteligencie a Európskej AI aliancie. 

Spano stál za ideou deepfake videa Zlatice Puškárovej, ktorou telekomunikačná spoločnosti O2 odštartovala v máji 2021 kampaň proti dezinformáciám. Vo výrobe zábavných deepfake videí pokračuje aj so slovenskými hokejistami v nepravidelných intervaloch ďalej, obzvlášť pri príležitosti nejakého športového úspechu slovenského športovca resp. športovcov. Najčastejšou osobou na jeho videách je vychádzajúca hviezda slovenského hokeja Juraj Slafkovský.