Inovácie ako hnacia sila logistiky a dopravy
Kľúčom k rozvoju logistiky a dopravy sú inovácie. Neustále sa vyvíjajú nové technológie, výrobky a služby, vo väčšine prípadov dodávateľmi, ktorí potom svoje nové nápady prinášajú svojim klientom. Tieto nové nápady a riešenia však potrebujú čo najväčšiu publicitu, aby našli tých správnych zákazníkov, u ktorých ich budú realizovať a uvádzať do praxe. Z tohto dôvodu sme v rámci nášho zamerania na nové technológie a riešenia pre odvetvie logistiky a dopravy pozvali troch kľúčových dodávateľov, aby na tohtoročnom kongrese SLOVLOG krátko predstavili svoje nové riešenia:
Štefan Maňúr zo spoločnosti HOPI SK predstaví digitálny informačný vzdelávací systém HOPI. Hoci mnohé pracovné miesta v logistike v najbližších rokoch nahradí automatizácia a nastupujúca umelá inteligencia, logistika ako celok sa bez ľudí nezaobíde. Kľúčové budú vzťahové role a pozície zodpovedné za tvorbu riešení pre klientov, a preto HOPI venuje pozornosť vzdelávaniu zamestnancov s ohľadom na tento trend.
Peter Mačuš zo spoločnosti Jungheinrich bude hovoriť o adaptívnom zásobovaní výrobných liniek autonómnymi robotmi (AMR). Prezentácia poskytne prehľad o súčasných výzvach v internej logistike a bude sa zaoberať spôsobmi, ako pružne reagovať na meniaci sa dopyt, či je možné nahradiť vychystávacie vozíky a traktory a kľúčom k efektívnej spolupráci človeka a robota.
Jakub Velko zo spoločnosti 108 Real Estate predstaví interaktívnu mapu pozemkov, priemyselných a logistických nehnuteľností na Slovensku. Mapa umožňuje filtrovanie parkov podľa štandardov tried (A, B, C) a poskytuje kľúčové informácie o jednotlivých lokalitách. Zobrazuje blízkosť hlavnej dopravnej infraštruktúry, umožňuje presnú geografickú lokalizáciu parkov. Klienti môžu vyhľadávať nehnuteľnosti podľa rôznych kritérií a analyzovať ich podľa využitia, čím získajú prehľad o vhodných priestoroch na podnikateľské aktivity.
Tento blok zameraný na inovácie bude moderovať Martina Le Gall Maláková, ktorá je okrem iného zakladateľkou Priemyselného inovačného klastra (Industrial Innovation Cluster).
Martina Le Gall Maláková má bohaté medzinárodné skúsenosti s tvorbou a implementáciou národných aj medzinárodných inovačných politík. Počas svojej kariéry podporovala inovačný ekosystém prostredníctvom prenosu poznatkov z výskumu, vývoja a inovácií do praxe a podpory slovenských talentov a inovátorov.